Ból brzucha oznacza skurcze, tępy ból lub ostry, piekący lub skręcający ból w brzuchu (abdomen). Ból brzucha nazywany jest również bólem żołądka, brzucha, jelit lub brzucha.

Brzuch posiada główne narządy, takie jak żołądek, jelito grube i cienkie, wyrostek robaczkowy, pęcherzyk żółciowy, śledziona, nerki i trzustka. W jamie brzusznej znajduje się również największa tętnica i największa żyła ciała.

Ból brzucha może być bardzo poważny, ale większość bólów brzucha jest spowodowana drobnym rozstrojem lub „robakiem” żołądkowym i nie trwa długo. Drobne bóle brzucha są bardzo powszechne i ludzie mogą doświadczać bólów brzucha lub skurczów co kilka miesięcy lub tak. Zazwyczaj ból brzucha można leczyć samodzielnie i ustępuje on w ciągu kilku dni.

Jakie są cechy charakterystyczne bólu brzucha?
Ból brzucha może obejmować którąkolwiek z poniższych cech lub ich kombinację:

skurcze
tępy lub ostry ból
piekący ból
ból skręcający
ból stały lub przerywany
nagły początek lub powolny początek bólu
ból krótkotrwały lub długotrwały
ból odczuwany w środkowej części żołądka
rozprzestrzeniający się na inne obszary żołądka
rozprzestrzeniający się na plecy, szyję, ramię lub miednicę
SPRAWDŹ SWOJE SYMPTOMY – Skorzystaj z naszego narzędzia do sprawdzania objawów bólu brzucha i dowiedz się, czy powinieneś szukać pomocy medycznej.

Co powoduje ból brzucha?
Ból brzucha może być spowodowany stanem zapalnym lub chorobą, która wpływa na którykolwiek z narządów lub naczyń krwionośnych w jamie brzusznej.

Przyczyny bólu brzucha mogą obejmować:

zapalenie żołądka i jelit
zatrucie pokarmowe
zaparcia
kwaśny refluks
wrzody
zgaga
uwięziony wiatr
kamienie żółciowe
zapalenie wyrostka robaczkowego
niedrożność jelit
przyczyny bólu serca
Jeśli odczuwasz ból brzucha, dokładne umiejscowienie bólu oraz wszelkie inne objawy, które możesz mieć, mogą sugerować jego przyczynę.

Jeśli odczuwasz ból w poprzek brzucha lub nisko w dole, prawdopodobnie pochodzi on z jelita. Możesz mieć również wzdęcia i wiatry. Jeśli skurcze żołądka zaczęły się niedawno i masz również biegunkę, przyczyną jest prawdopodobnie zapalenie żołądka i jelit. Jeśli jesteś bardzo chory – na przykład masz dreszcze lub gorączkę – możesz mieć poważniejszą infekcję, taką jak zatrucie pokarmowe.

Jeśli ból pojawia się w górnej części żołądka, może być spowodowany refluksem kwasu lub wrzodem. Może również wystąpić zgaga i odbijanie się, a ból może się nasilać lub ustępować pod wpływem jedzenia.

Jeśli ból znajduje się w środku żołądka i rozciąga się na plecy, może to być oznaką kamicy żółciowej. Ból w prawej dolnej części żołądka, wraz z gorączką, mdłościami i wymiotami, może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jeśli ból nasila się podczas ćwiczeń, może to być ból serca. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w części poświęconej bólowi w klatce piersiowej. Jeśli odczuwasz tego typu ból, zadzwoń pod numer (000) i poproś o wezwanie karetki pogotowia.

Niektóre leki, takie jak aspiryna, leki przeciwzapalne i przeciw otępieniu, mogą powodować ból brzucha jako efekt uboczny.

Więcej informacji na temat przyczyn bólu brzucha można znaleźć tutaj.

Co powoduje ból brzucha u dzieci?
Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci należą:

zapalenie żołądka i jelit
zaparcia
zapalenie wyrostka robaczkowego
uraz lub naciągnięty mięsień spowodowany bezpośrednim uderzeniem lub urazem sportowym
bóle miesiączkowe u dziewczynek, które zaczęły miesiączkować
nerwy, podniecenie lub zmartwienie
uwięziony wiatr
problemy z dolnymi drogami moczowymi, takie jak zapalenie pęcherza moczowego (sugerowane przez ból w dole brzucha).
Większość bólów brzucha jest łagodna i ustępuje bez leczenia po kilku dniach. Jednak dziecko powinno zgłosić się do lekarza, jeśli ból jest silny lub nie ustępuje, zwłaszcza jeśli ma również inne objawy, takie jak gorączka. W takim przypadku należy zapewnić ścisłą obserwację dziecka i być może będzie ono wymagało dalszej oceny lekarskiej.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Czasami ból brzucha może sygnalizować coś poważnego. Powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, jeśli:

masz ból, który jest silny i nasila się
ból rozprzestrzenia się na klatkę piersiową, szyję lub ramiona
ból utrzymuje się przez kilka godzin lub dłużej
masz ból i krwawienie z pochwy, a jesteś w ciąży
ból w mosznie
ból i wymioty lub skrócenie oddechu
ból i wymioty krwią
krew w stolcu lub w moczu
nie możesz siusiać (oddawać moczu), robić kupy (wypróżnienia) lub pierdzieć (oddawać gazów)
doświadczasz wymiotów, które nie ustępują
Jeśli masz nagły, silny, osłabiający ból w brzuchu, udaj się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub zadzwoń natychmiast pod numer potrójnego zera (000) i poproś o karetkę. Może to być oznaką poważnej choroby, która wymaga pilnego leczenia.

PYTANIE DO TWOJEGO DOKTORA – Przygotowujesz się do wizyty? Skorzystaj z naszego kreatora pytań, aby uzyskać ogólne wskazówki, o co zapytać lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę.

Kiedy moje dziecko powinno zgłosić się do lekarza?
Wiele dzieci szybko wraca do zdrowia po wystąpieniu bólu brzucha i nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *