Katar to wydzielanie śluzu, „cieknący” lub kapiący z nosa. Może on być spowodowany chłodniejszą temperaturą na zewnątrz, przeziębieniem, grypą lub alergią.

Kiedy wirus przeziębienia lub alergen, taki jak pyłek lub kurz, po raz pierwszy dostaje się do organizmu, podrażnia wyściółkę nosa i zatok, lub wypełnione powietrzem kieszenie wokół twarzy, a nos zaczyna produkować dużo czystego śluzu. Śluz ten zatrzymuje bakterie, wirusy lub alergeny i pomaga wypłukać je z nosa i zatok.

Po 2 lub 3 dniach, śluz może zmienić kolor i stać się biały lub żółty. Czasami śluz może również przybrać zielonkawy kolor. Wszystko to jest normalne i nie oznacza, że mamy do czynienia z infekcją.

Jak działa nos, aby chronić organizm?
Proces oddychania rozpoczyna się w nosie. Powietrze dostaje się do płuc przez nos. Nos pomaga filtrować, nawilżać, ogrzewać lub chłodzić powietrze, które przez niego przechodzi, tak aby powietrze, które dostaje się do płuc było czyste.

Specjalna wyściółka błony śluzowej, czyli wilgotna tkanka, pokrywa obszar wewnątrz nosa i składa się z wielu gruczołów produkujących śluz. Gdy bakterie, alergeny, kurz lub inne szkodliwe cząsteczki dostają się do nosa, śluz je zatrzymuje. Śluz zawiera przeciwciała, czyli enzymy, które zabijają niepożądane bakterie i wirusy.

Wyściółka błony śluzowej zawiera również rzęski, czyli drobne struktury przypominające włoski. Są one w ciągłym ruchu i przemieszczają zebrane szkodliwe cząsteczki oraz śluz, w którym są uwięzione, przez nos do tylnej części gardła. Następnie jest on połykany i niszczony przez kwas w żołądku. Śluz i cząsteczki mogą być również wykaszlane lub kichane.

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, tempo tego procesu spada. W wielu przypadkach śluz pozostaje w nosie, a następnie kapie lub ścieka z nosa.

Dlaczego śluz jest ważną częścią układu dróg oddechowych?
Produkcja śluzu jest normalną i niezbędną częścią układu dróg oddechowych. Śluz jest potrzebny do utrzymania odpowiedniej wilgotności i prawidłowego funkcjonowania dróg oddechowych. Śluz nie tylko powstrzymuje szkodliwe cząsteczki przed dostaniem się do płuc, ale zawiera również przeciwciała, które pomagają niszczyć bakterie. Jeśli wytwarzana jest zbyt duża ilość śluzu, organizm chce się go pozbyć, co prowadzi do kaszlu i wypluwania nadmiaru śluzu oraz wydmuchiwania go przez nos.

Jakie inne objawy mogą towarzyszyć katarowi?
Kapanie z nosa jest efektem ubocznym zbyt dużej ilości śluzu. Dochodzi do niego, gdy śluz spływa po tylnej ścianie gardła i jest połykany, co może prowadzić do kaszlu lub bólu gardła.

Czasami katar i zatkany lub zapchany nos występują razem. Zatkany nos pojawia się, gdy tkanki wyściełające nos stają się obrzęknięte i utrudniają oddychanie. Obrzęk jest spowodowany stanem zapalnym naczyń krwionośnych. Z nosa może zacząć wypływać śluz.

Katarowi spowodowanemu przeziębieniem lub grypą może towarzyszyć zmęczenie, ból gardła, kaszel, ucisk twarzy, a czasami gorączka.

Katarowi spowodowanemu alergią może towarzyszyć kichanie oraz swędzenie i łzawienie oczu.

Co można zrobić, aby złagodzić katar?
Leki na receptę, takie jak antybiotyki, nie są potrzebne do leczenia kataru, który zwykle ustępuje samoistnie. Czasami, over-the-counter decongestant lek może pomóc dorosłych, ale może nie być odpowiednie, jeśli masz pewne warunki lub biorą inne leki. Sprawdź z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie leki bez recepty są odpowiednie dla Ciebie.

Zazwyczaj, najlepsze leczenie kataru obejmuje:

Odpoczywaj jak najwięcej.
Picie dużej ilości płynów, zwłaszcza wody.
Stosować sól fizjologiczną w aerozolu do nosa, aby złagodzić objawy. Ograniczenie stosowania sprayów do nosa o działaniu udrożniającym do nie dłużej niż kilka dni, zgodnie z instrukcjami na etykietach opakowań.
Nawilżacz powietrza z chłodną mgiełką przy łóżku może pomóc w zwalczaniu przekrwienia pogarszanego przez suche, zimowe powietrze.
Jakie leczenie jest zalecane w przypadku kataru spowodowanego alergią?
Pozostań w domu, gdy ilość pyłków jest wysoka, zazwyczaj wczesnym rankiem i w wietrzne dni.
Trzymaj okna zamknięte podczas sezonu alergii i używaj klimatyzacji, kiedy tylko jest to możliwe.
Noś maskę przeciwpyłową, jeśli pracujesz na zewnątrz, zmień ubranie i weź prysznic po wejściu do środka.
Unikaj kontaktu z kotami i psami, jeśli jesteś wrażliwy na sierść zwierząt.
Ponadto, istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych leków dostępnych bez recepty, aby pomóc kontrolować objawy alergii, takie jak aerozole sterydowe do nosa i doustne leki przeciwhistaminowe. Jeśli objawy są poważne, lekarz może zalecić leki na receptę lub skierowanie do alergologa, w celu przeprowadzenia badań i ukierunkowanej terapii.

Jakie są niektóre proste domowe sposoby leczenia kataru?
Dostępne bez recepty krople soli fizjologicznej lub słonej wody mogą być delikatnie wkroplone do nozdrzy, aby rozluźnić śluz w nosie. Płyn i śluz można następnie odessać z nosa za pomocą gumowej strzykawki lub żarówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *