statek kosmiczny z antenami
Kosmos, Obce Cywilizacje

36 inteligentnych cywilizacji w naszej galaktyce

Naukowcy twierdzą, że nasza galaktyka może mieć co najmniej 36 inteligentnych cywilizacji obcych. Znalezienie ich może potrwać tysiące lat.

  • Według nowego badania Droga Mleczna powinna mieć co najmniej 36 inteligentnych cywilizacji obcych .
  • W tej chwili w galaktyce mogłyby istnieć setki cywilizacji pozaziemskich, jeśli życie, które może transmitować w przestrzeni kosmicznej, trwa dłużej niż 100 lat.
  • Znalezienie tych kosmitów może nam powiedzieć, jak długo może trwać cywilizacja ludzka, ale komunikacja z kosmosem może zająć tysiące lat.

Nasz wszechświat może tętnić życiem kosmitów , a niektóre z nich mogły teoretycznie uformować cywilizacje high-tech, które mogłyby komunikować się między gwiazdami.

Według nowych badań naukowców z University of Nottingham, opublikowanych w poniedziałek w The Astrophysical Journal , w samej galaktyce powinno być przynajmniej 36 takich cywilizacji .

trapista 1 egzoplaneta woda lodowa nadająca się do zamieszkania eso1615a
Wrażenie tego artysty pokazuje wyobrażony widok z powierzchni planety krążącej wokół ultrakłaskiej gwiazdy karła, zaledwie 40 lat świetlnych od Ziemi.
ESO / M. Kornmesser

W rzeczywistości 36 to dolna granica – szacunek oparty na założeniu, że inteligentne cywilizacje przetrwają wystarczająco długo, aby nadawać w przestrzeni kosmicznej przez średni okres 100 lat.

To o tym, jak długo ludzie używali komunikacji radiowej, takiej jak satelity i telewizja, która wysyła fale promieniujące przez przestrzeń kosmiczną, które kosmici mogą potencjalnie wykryć. Jeśli komunikujące się cywilizacje mogą przetrwać dłużej, setki z nich mogłyby być aktywne w całej Drodze Mlecznej.

Naukowcy założyli, że inteligentne komunikowanie życia na innych planetach zajmie około 5 miliardów lat, tak jak miało to miejsce na Ziemi. Następnie obliczyli, ile takich cywilizacji może powstać w galaktyce, na podstawie liczby planet podobnych do Ziemi krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca.

Inteligentne społeczeństwa mogą nieustannie pojawiać się w całej galaktyce, bombardować przestrzeń sygnałami radiowymi przez lata, zanim wymrą i ucichną. To, ile z nich jest aktywnych w danym momencie, zależy od średniej długości przeżycia.

Znalezienie inteligentnych populacji obcych i dowiedzieć się, ile z nich jest obecnie aktywnych w całej galaktyce, wskazałoby nam, jak długo ludzka cywilizacja może trwać.

„Jeśli stwierdzimy, że inteligentne życie jest powszechne, ujawni to, że nasza cywilizacja mogłaby istnieć znacznie dłużej niż kilkaset lat” – powiedział Christopher Conselice, profesor astrofizyki na University of Nottingham i główny badacz badania (informacja prasowa) . „Alternatywnie, jeśli okaże się, że w naszej galaktyce nie ma aktywnych cywilizacji, jest to zły znak dla naszej długofalowej egzystencji”.

„To jeden z najtrudniejszych problemów w nauce”

allen telescope array ata seti Institute
Kilka anten wchodzących w skład Allen Telescope Array.
Instytut SETI

Naukowcy od lat nasłuchują fal radiowych z kosmosu, ale nie wykryli żadnych sygnałów z obcych cywilizacji. Jeśli jest ich tak wielu, dlaczego nie słyszeliśmy szeptu?

To pytanie znane jest jako paradoks Fermiego , po raz pierwszy postawiony przez fizyka Enrico Fermiego, który słynie zapytał: „Gdzie są wszyscy?”.

Fermi  zakwestionował wykonalność podróży między gwiazdami , ale od tego czasu jego pytanie odzwierciedla wątpliwości dotyczące istnienia istot pozaziemskich.

Istnieje wiele wyjaśnień tej niesamowitej ciszy w kosmosie, od hibernacji kosmitów, przez komunikowanie się z całkowicie obcą technologią, po zwykły brak zainteresowania kontaktem z nami.

Zespół Conselice uważa, że ​​kosmici mogą być zbyt daleko, aby nas usłyszeć. Ich obliczenia sugerują, że cywilizacje te znajdowałyby się średnio w odległości 17 000 lat świetlnych, co czyni „prawie niemożliwym” dotarcie do nich lub usłyszenie ich za pomocą naszej obecnej technologii.

Zdaniem naukowców, aby komunikować się z tak odległą cywilizacją i odpowiadać na nie, ludzie musieliby utrzymywać łączność radiową przez 6120 lat.

Wrażenie artysty pokazuje planetę K2-18b, jej gwiazdę macierzystą i planetę towarzyszącą w tym układzie. K2-18b jest obecnie jedyną egzoplanetą super-ziemską znaną z utrzymywania wody i temperatur, które mogłyby podtrzymywać życie. Badacze z UCL wykorzystali dane archiwalne z 2016 i 2017 r. Zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA / ESA i opracowali algorytmy open source do analizy światła gwiazd przefiltrowanego przez atmosferę K2-18b. Wyniki ujawniły molekularną sygnaturę pary wodnej, wskazując również na obecność wodoru i helu w atmosferze planety.
Wrażenie artysty pokazuje planetę K2-18b, jedyną egzoplanetę super-ziemską znaną z przyjmowania zarówno wody, jak i temperatur, które mogłyby podtrzymywać życie.
ESA / Hubble, M. Kornmesser

„Jeśli znajdziemy coś bliższego… to byłby to dobry znak, że żywotność [komunikujących się] cywilizacji jest znacznie dłuższa niż sto lub kilkaset lat, że inteligentna cywilizacja może trwać tysiące lub miliony lat”, Conselice powiedział The Guardian . „Im więcej znajdujemy w pobliżu, tym lepiej wygląda na długoterminowe przetrwanie naszej cywilizacji”.

Nadal możliwe jest, że jesteśmy całkowicie sami we wszechświecie. Szacunki takie jak Conselice pochodzą z przybliżonych obliczeń opartych na tym, ile czasu zajęło życie na Ziemi, ile planet podobnych do Ziemi krąży wokół gwiazd podobnych do Słońca i jak długo życie na Ziemi było wystarczająco inteligentne, aby wysyłać sygnały w przestrzeni kosmicznej.

„Z statystycznego punktu widzenia jest to jeden z najtrudniejszych problemów w nauce” – napisali autorzy badania. „Wszystko, co możemy zrobić, to uczyć się od jednego znanego punktu danych (nas samych)”.

Znalezienie obcej cywilizacji dałoby nam kolejny punkt danych i poprawiłoby nasze rozumienie tego, jak długo naprawdę może trwać nasza cywilizacja.

„Szukając pozaziemskiego inteligentnego życia – nawet jeśli niczego nie znajdziemy – odkrywamy własną przyszłość i los” – powiedziała Conselice.

NIE PRZEGAP: Kilka nowych teleskopów ma zamiar przekształcić polowanie na obce życie i nasze zrozumienie samego wszechświata

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*