giełda
Bezpieczeństwo, Fałszywe wiadomości

W jaki sposób fałszywy tweet powoduje awarię na giełdzie?

We wtorek 24 kwietnia 2013 o 13:07 kanał Associated Press na Twitterze  powiedział  nam, że Barack Obama został ranny w wyniku wybuchu w Białym Domu. Tweet był fałszywy – efekt włamania – ale biorąc pod uwagę wydarzenia w Bostonie w poprzednim tygodniu, wiadomości rozprzestrzeniły się jak pożar , zbierając ponad 4000 retweetów.

fake news

AP szybko rozwiązał sytuację , zawieszając swoje konto na Twitterze i ostrzegając czytelników za pośrednictwem powiązanych kont, że tweet opisujący wybuch w Białym Domu był wynikiem włamania. Bez szkody, bez faulu, prawda?

Nie do końca. Według Financial Times , ten jeden tweet wysłał fale uderzeniowe przez giełdę – powodując spadek S&P 500 o 0,9% – wystarczająco, aby w ciągu kilku sekund zniszczyć wartość akcji o wartości 130 miliardów dolarów. Rynek szybko odzyskał tę wartość, ale zawrotne tempo, w którym spadła giełda, przypomniało wielu ludziom o niesławnej „katastrofie ” w 2010 r. Lub kryzysie 2012 roku w Knight Capital Management , w którym usterka komputerowa kosztowała firmę 440 milionów dolarów i prawie doprowadził to do bankructwa.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Instagram